Český English Русский Deutsch

 

PROCEDURY S VYUŽITÍM PŘÍRODNÍCH LÉČIVÝCH ZDROJŮ

Rašelinové obklady a zabaly

Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Forma jednorázových aplikací obsahujících velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, má rovněž blahodárný vliv na pokožku. Rašelinové obklady a zábaly se používají pro odstranění napětí ve svalech, bolesti zad a kloubů. Pomáhají zbavit se artritidy, revmatických obtíží, problémů s opěrnou a pohybovou soustavou, nadváhy a chronických potíží s trávením. Na postiženou část těla se přikládají rašelinové obklady, které umožňují postupné pronikání tepla do těla. Při procedurách se využívají speciální druhy rašeliny, které se vyznačují specifickými fyzikálně-chemickými a biologickými vlastnostmi.

Pitná kurá

Pitná kúra působí na organismus teplotou, chemickým složením a objemem minerální vody. Různé minerální vody mají samozřejmě různé zdravotní účinky. Pitná kúra stimuluje ledviny k rychlejší činnosti a pozitivně působí na peristaltiku střev. Pití minerálních pramenů před jídlem zvyšuje činnost minerálních látek a umožňuje jejich lepší vstřebávání. Důležitým prvkem pitné kúry je navození správného pitného režimu. Důležitým prvkem pitné léčby je navození správného pitného režimu. Princip pitné kúry spočívá v tom, že se 1 – 3 x denně pije určité množství minerální vody podle předpisu lékaře.

Procedury s využitím přirodního plynu

Procedury s využitím přírodního plynu jsou nedílnou součástí léčebného programu. Oxid uhličitý využíváme ve formě injekcí, uhličytých koupelí a suchých uhličitých koupelí (neboli plznové obalky). Ve výsledku plynové injekce pomáhají snížit bolest, zlepšit cévní zásobení a urychlit hojení ran. Uhličité koupele ma ozdravný účinek na celý organismus:zbavuje organismus toxinů, pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a jater, lymfatický systém. Koupele mají ozdravný vliv na různé systémy lidského organismu:na srdeční a cévní soustavu, hormonální soustavu, ulevují od bolesti svalů a kloubů, páteře, revmatických obtíží, při artritidě, osteoporóze, brzdí úbytek kostní tkáně.

 

FYZIOTERAPIE

Elektrolečba

Elektroléčba je významnou součástí fyzikální léčby, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie. Elektroléčba byla využívána již v dávných dobách, ve starém Římě. V dnešní moderní medicíně je elektroléčba hojně využívanou metodou pro svou vysokou účinnost a malý počet kontraindikací a nežádoucích vedlejších účinků.
Elektroterapie má široké spektrum pozitivních účinků, kterými jsou například analgetický, myorelaxační, myostimulační, protiedematózní, vasodilatační a protizánětlivý. 
V našem balneocentru mezi elektroprocedurami naleznete: magnetoterapie, biostimulační laser, oxygenoterapie, interferenční proud, solux.

Masáže

Masáž patří k nejstarším léčebným prostředkům a je pevnou součástí moderní fyzioterapie. Masáž je důležitá pomoc při ovlivnění kůže, podkoží, svalů i vnitřních orgánů, slouží k uvolnění svalového napětí, dle potřeb naopak u oslabených svalů k jejich facilitaci. Jen cvičená ruka může zjistit změny tkáně při masáži v dané oblasti těla, nahmatat je a zároveň svým způsobem i rozlišit, a jen vzdělaný pracovník může následně ovlivnit pomocí masážních hmatů ztuhlost, nebo naopak ochablost.

Vodoléčba

Hydroterapie, neboli vodoléčba je využívána již od starověku. Blahodárně působí na organizmus, a to především reflexně. To znamená, že organizmus reaguje na různé druhy podráždění, především tepelné a mechanické (vzduchová perličková masáž, podvodní tlaková masáž), ale i chemické (přísadová uhličitá koupel). Mezi vodoléčebné procedury patří také vodní masážní procedury, které mohou mít podobu například podvodní masáže, masážní vana s protiproudem, perličkova koupel, hydromasážní vana. Díky spojení masáže a relativně vysoké teploty vody dochází k výraznému uvolnění svalstva, prokrvení tkání a urychlení jejich regenerace a také ke stimulaci látkové výměny.