Historie hotelu

Historie hotelu:
26.01.2022

Hotel je 342. budovou postavenou v Mariánských Lázních (Waldbrunnstrasse), nazývanou Westend. Stavba tohoto domu byla zahájena na konci 19. století. V tomto období až do začátku první světové války zažívaly Mariánské Lázně obrovský rozkvět. Tehdy byla postavena většina historických budov, lázeňských domů, kolonád a kostelů, které dnes tvoří jedinečný vzhled města. Většinu z nich postavili renomovaní rakouští architekti té doby ve stylu klasicismu a novorenesance. Ten zahrnuje architektonický styl hotelu Westend.

Budova byla dokončena v roce 1895 a začíná svou historii jako prestižní lázeňský hotel. Majitel hotelu Dr. Franz Nadler je významnou osobností, která se významně zapsala do historie Mariánských Lázní. Na přelomu století byl starostou města a jeho zásluhou se návštěva lázeňského města stala prestižní záležitostí ve vyšších kruzích evropské společnosti. V Mariánských Lázních pobývala řada osobností té doby: Mark Twain, Nietzsche, Kafka, Freud, Edison a další. Na seznamu slavných spisovatelů, kteří hledali inspiraci v jedinečném klidném lázeňském prostředí, je také kněz a český lidový spisovatel Václav Beneš Třebízský. Až do své smrti bydlel v domě za Národním divadlem, který se nachází téměř naproti budově Westend. Ulice, na které hotel stojí, je po něm pojmenována a několik set metrů od něj, u lesního pramene, se dnes nachází spisovatelův pomník.

Kromě kulturní a vědecké elity navštěvují lázně také členové královské rodiny. Díky organizačním schopnostem Franze Nadlera bylo město vybráno jako místo významné politické události - setkání dvou evropských panovníků. Zde 16. srpna 1904 navštívil rakousko-uherský císař František Josef I. anglického krále Eduarda VII. Práce magistrátu pod vedením Dr. Franze Nadlera se setkala s velkým uznáním u královského a císařského dvora a jeho jméno se navždy zapsalo do historie zlatého věku Mariánských Lázní a do historie hotelu Westend.

Během první světové války sloužila většina městských budov, včetně budovy Westend, po určitou dobu jako vojenské nemocnice. Po válce se však rychle vrátily ke svému původnímu účelu a ve dvacátých letech 20. století byla budova hotelu opět využívána k ubytování lázeňských hostů a léčebné procedury byly obnoveny. Na konci století fungovala budova Westend jako hotel vyšší třídy.

V roce 1996 prošel celý hotelový komplex hermetickou rekonstrukcí, která mu dala nejen moderní vzhled, ale také moderní vybavení interiéru a učinila z něj lázeňský dům s komplexní nabídkou ubytování a širokou škálou léčebných procedur.

https://www.hamelika.cz/?cz_trebizskeho-ulice,373